ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ.gr | Ελλάδα - Τουρκία 81-61: Η Εθνική Εφήβων την... εκτέλεσε και τώρα Ιταλία για την 9η θέση
Ελλάδα – Τουρκία 81-61: Η Εθνική Εφήβων την… εκτέλεσε και τώρα Ιταλία για την 9η θέση
(Φωτο: gazzetta.gr)
04 Αυγ
0
Σχόλια

Δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει της Τουρκίας η Εθνική Εφήβων. Η Ελλάδα ήταν ανώτερη από την αντίπαλο της και το τελικό σκορ 81-61 τα λέει όλα για την εικόνα της αναμέτρησης.

Κορυφαίοι για την Ελλάδα ο Παγώνης (19π. 6ρ.), ο Λιοτόπουλος (13π.) , ο Αβδάλας (10π. 5ασ.) και ο Πατρίκης (11π. 5ρ.). Πλέον θα κοντραριστεί με την Ιταλία με έπαθλο την 9η θέση του Eurobasket U18.

Το ματς

Ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στην ισοπαλία (14-14), ενώ το τρίποντο του Παγώνη έδωσε το προβάδισμα (34-33, 18’30’’) με το εικοσάλεπτο να συμπληρώνεται και πάλι με τις δύο ομάδες να κοιτούν η μία την άλλη στα μάτια (35-35).

Το ξεκίνημα της Ελλάδας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακό με 4/4 τρίποντα σε τρία λεπτά, κάτι που μας επέτρεψε να πάμε στο +11 (51-40, 24’40’’). Το κάρφωμα του Αβδάλα οδήγησε στο +15 (59-44, 29’50’’). Η Τουρκία έτρεξε ένα 10-0 (67-57, 35′), αλλά η Ελλάδα απάντησε με δικό της 10-0 για το (77-57, 38′). Έτσι έφτασε στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 35-35, 59-46, 81-61

Πηγή: gazzetta.gr