ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ.gr | «Ασημένιος» ο Φιλιάγκος και «Χάλκινος» ο Καρράς στο Karate 1 Youth League του Μεξικό
14 Αυγ
0
Σχόλια

Στο Κανκούν του Μεξικό πραγματοποιήθηκε από 8 ως 11 Αυγούστου το Karate 1 Youth League.

Εκεί αγωνίστηκαν δύο Έλληνες αθλητές που κατάφεραν να εξασφαλίσουν για την χώρα μας ισάριθμα μετάλλια.

Αρχικά ο Πέτρος Καρράς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο αγωνιζόμενος στα -61 κιλά Kumite Junior.

Ξεκίνησε με bye στον πρώτο γύρο. Στον πρώτο του αγώνα επικράτησε με 5-4 του Βέλγου πρωταθλητή Ευρώπης Matt Rombeaux.

Στη συνέχεια νίκησε τον αθλητή από τις ΗΠΑ, Bryan Cruz, με 8-2. Επόμενος αντίπαλος στα ημιτελικά επίσης από τις ΗΠΑ, ο Mateo Nacu όπου ο Πέτρος ηττήθηκε με 4-3.

Στον τελικο ρεπεσάζ, κέρδισε τον Daniel Rodriguez από την Κόστα Ρίκα με 8-0 και πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Ακόμα ο Αθανάσιος Φιλιάγκος στα -52 κιλά στην κατηγορία cadet ξεχώρισε με το ασημένιο μετάλλιο.

O Φιλιάγκος έφτασε στον τελικό της κατηγορίας του αντιμετωπίζοντας τον Ελβετό Lucas Zecca και χάνοντας το ματς με 5-2.

Είχε προηγηθεί όμως μία εξαιρετική πορεία με νίκες επί του Μεξικάνου Diego Rueda Salgado με 3-2, του Χιλιανού Vicente Bahamonde Sanchez με το ευρύ 9-0 και του Ισπανού Paolo Lopez Petagna με υπεροχή με το σκορ στο 2-2.

Δίπλα στους αθλητές μας ήταν ο προπονητής Θοδωρής Κουρούπης.

Πηγή: ufight.gr