ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ.gr | Στρουφ - Τσιτσιπάς 2-0: Χωρίς ρυθμό και αποκλεισμός στο Χάλε.
Στρουφ – Τσιτσιπάς 2-0: Χωρίς ρυθμό και αποκλεισμός στο Χάλε.
(Φωτ.: protothema.gr)
20 Ιούν
0
Σχόλια

Πρόωρα σταμάτησε για τον Στέφανο Τσιτσιπά η πορεία του στο 500άρι τουρνουά στο Χάλε, απέναντι στον Γιαν-Λέναρντ Στρουφ, ο Γερμανός επικράτησε με 6-4, 6-4 σε 67 λεπτά και είναι αυτός που θα συναντήσει τον Γιάνικ Σίνερ στα προημιτελικά.

Ο Τσιτσιπάς τελείωσε τον αγώνα με 16 winners και 17 αβίαστα λάθη, τη στιγμή που ο αντίπαλος είχε περισσότερους winners (22), αλλά και μόλις πέντε αβίαστα λάθη.

Ο Τσιτσιπάς άνοιξε τον αγώνα με love game και διατηρώντας το σερβίς του έκανε το 2-1. Ο Στρουφ, αφού ισοφάρισε σε 2-2, στο 5ο game, δημιούργησε τον 1ο και μοναδικό break point στο σετ, τον εκμεταλλεύτηκε και προσπέρασε με 3-2.

Ο Τσιτσιπάς επέστρεψε από το 40-15 στο 6o game, ισοφάρισε σε 40-40, όμως ο Στρουφ με δύο στη σειρά πόντους έκανε το 4-2. Αυτό ήταν και το καθοριστικό σημείο για την εξέλιξη του σετ. Ο Γερμανός με love game έκανε το 5-3, ο Τσιτσιπάς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (5-4), όμως ο Στρουφ σερβίροντας έκλεισε το σετ με 6-4.

Καρμπόν με το 1ο σετ ήταν η εξέλιξη και στο 2ο. Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 1-0 και 2-1, ο Στρουφ ισοφάρισε ισάριθμες φορές και στο 5ο game έφθασε στο 2o break. Ο Τσιτσιπάς αρχικά με άσο «έσβησε» τον πρώτο κίνδυνο, όχι όμως και τον 2ο, ο Στρουφ έκανε το 3-2 και με love game προηγήθηκε 4-2.

Ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 4-3, στο 8ο game o Στρουφ είχε τις λύσεις μετά το 40-40 να διατηρήσει ξανά το σερβίς του για το 5-3.
Ο Ελληνας τενίστας έκανε το 5-4, όμως μέχρι εκεί, ο Στρουφ σερβίροντας έφθασε στο 40-15 και αμέσως τελείωσε το σετ με 6-4, εξασφαλίζοντας την πρόκριση.

Πηγή: gazzetta.gr