ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ.gr | Κολύμβηση: Πρωταθλητής Ευρώπης εφήβων ο Χουρδάκης στην ανοιχτή θάλασσα
Κολύμβηση: Πρωταθλητής Ευρώπης εφήβων ο Χουρδάκης στην ανοιχτή θάλασσα
13 Ιούλ
0
Σχόλια

Το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανοιχτής θάλασσας, και στην κατηγορία των εφήβων, κατέκτησε ο Κωνσταντής Χουρδάκης στην Πράγα.

Ο νεαρός κολυμβητής, που είναι αθλητής του αργυρού Ολυμπιονίκη Σπύρου Γιαννιώτη και ανήκει στον σύλλογο Τρίτων Ηρακλείου, κατέβηκε στα 5χλμ ανοιχτής θάλασσας και με χρόνο 57:56.70 κατάφερε να τερματίσει πρώτος, νικώντας στη “χεριά” τον Ούγγρο Μάρτο Χούστι που έμεινε δεύτερος με 57:56.91.

Στον ίδιο αγώνα συμμετείχε και ο Γιάννης Πετράκης, ο οποίος τερμάτισε στη 12η θέση με 59:26.27. Παράλληλα, στις κορασίδες η Ειρήνη Ψαρουδάκη με επίδοση 1:03:40.25 πήρε την 16η θέση και η Ευφροσύνη-Μαρία Ζαφείρη με 1:08.15.17 την 25η θέση.

Πηγή: gazzetta.gr