ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ.gr | Παγκόσμιος πρωταθλητής εφήβων ο Αριστείδης Ψαρρός στο Τάε Κβον Ντο
Παγκόσμιος πρωταθλητής εφήβων ο Αριστείδης Ψαρρός στο Τάε Κβον Ντο
04 Οκτ
0
Σχόλια

Ο Αριστείδης Νικόλαος Ψαρρός αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής εφήβων στο Τάε Κβον Ντο στα -51κ. στην πόλη Τσουντσεόν της Κορέας.

Σπουδαία επιτυχία για το ελληνικό Τάε Κβον Ντο, καθώς ο Αριστείδης Νικόλαος Ψαρρός κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα -51κ. στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων στην πόλη Τσουντσεόν της Κορέας.

Ο Ψαρρός, πρωταθλητής Ευρώπης πέρυσι, στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο νόλησε τον Αρτιόμ Ρόσκα από τη Μολδαβία με 2-0 (12-6, 12-0) κι ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στην πορεία του μέχρι τον τελικό ο Ψαρρός νίκησε κατά σειρά τον Κορεάτη, Ενσού Σεό με 2-1 (18-6, 14-22, 14-12) στη φάση των «32», τον Βρεταμό, Αλεξάντερ Σέρατ με 2-0 (14-2, 12-9) στη φάση των «16», τον Αιγύπτιο, Μοχάμεντ Ελ Σαγιέντ με 2-0 (15-2, 15-2) στα προημιτελικά και τον Ιρανό, Μοχάμαντ Νασιραχμαντί στα ημιτελικά με 2-0 (15-13, 23-17).

Σπουδαία πορεία πραγματοποοίησαν επίσης ο Σπύρος Δερμάνης στα -55κ. εφήβων φθάνοντας μέχρι τον γύρο των «16, και η Μελίνα Γεωργίου, που επίσης έπαιξε μέχρι τη φάση των «16» στα -46κ. νεανίδων, καταλαμβάνοντας την 5η θέση.

Πηγή: ufight.gr